Florystyka

Następny miły i ciekawy przystanek w drodze do Waszego wielkiego dnia i spełnienia marzeń. Kto nigdy nie dostał albo nie podarował nikomu kwiatów? No, właśnie – w naszej tradycji funkcjonują one między innymi jako rodzaj prezentu, wręczanego na jubileusz czy inne wydarzenie, a czasem całkowicie bez okazji, tylko (i aż!) po to, by wywołać uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.

Kwiaty karmią nasze zmysły – barwami i kształtami cieszą oczy, słodką wonią uwodzą niczym najlepsze perfumy. Sprawdzają się jako piękne dekoracje, które nadają otoczeniu przyjemny klimat. Warto jednak zaznaczyć, że samodzielnie tworzone bukiety i roślinne kompozycje prawdopodobnie nie wywołają aż takiego zachwytu.

Od czego więc zacząć? Na początku, zanim jeszcze skontaktujecie się z wybranymi florystami, powinniście mieć już oczekiwania i wstępne plany. Dlatego postaram się udzielić kilku wskazówek, którego pomogę Wam na tym etapie.

Zacznijcie od określenia daty przyjęcia oraz zarysowania ogólnego na nie zamysłu. Jeśli nie śledziliście mojego bloga od początku, to zachęcam Was do spojrzenia na dwa pierwsze wpisy – tam znajdziecie wskazówki dotyczące wyboru terminu ślubu oraz stylu wesela. Dlaczego to tak ważne również w tym temacie? To proste – bukiety i inne roślinne ozdoby powinny współgrać z kolorem przewodnim i estetyką, na które się zdecydujecie.Fantazyjne kalie, figlarne jaskry czyniewinne lilie? Wspólnie ze specjalistami ustalicie, co najlepiej pasuje! Przy tej okazji musicie jednak pamiętać, że kwiaty, w zależności od gatunku, kwitną w różnych okresach. Jeśli zamarzyły się Wam konkretne, koniecznie sprawdźcie, w których miesiącach są dostępne.

Kogo wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jak zacząć wstępne rozmowy? To ważne pytania, na które znalezienie odpowiedzi nie zawsze jest proste. Z doświadczenia wiem, że najlepiej od razu się spotkać z fachowcami i porozmawiać. Dopiero po początkowych ustaleniach i podzieleniu się swoimi oczekiwaniami oraz pragnieniami będziecie w stanie zaplanować wyjątkową scenerię. Usługodawca powinien Was wysłuchać i na każdym etapie służyć pomocą – podpowiedzieć, które pomysły są oryginalne i zgodne z aktualnymi trendami, a także dostosować je pod Waszą wizję. Zachęcam także do obejrzenia fotografii ze wcześniejszych realizacji. To doskonałe źródło inspiracji na własną niespotykaną kompozycję!

Różne kolory, różne gatunki… Ale jedno łączy je wszystkie – kwiaty urzekają wtedy, kiedy są świeże! Profesjonaliści nigdy o tym nie zapominają, więc bez obaw: nie znajdziecie u nich takich, które zostały ścięte już kilka dni przed przyjęciem albo, co gorsza!, używanych na poprzednich weselach. Przed podpisaniem umowy powinniście dopytać, co po ceremonii stanie się z kwiatami. Czy usługodawca zostawia je dla siebie, czy jednak trafią do Was? Dodatkowo warto się dowiedzieć, co w przypadku, jeśli ceny wzrosną. A może się tak niestety zdarzyć, ponieważ umowy podpisywane są ze sporym wyprzedzeniem – rok, a nawet dwa lata wcześniej.

Kilka informacji już za nami, czas teraz powiedzieć, czy tego typu usługi są związane tylko z dużymi, hucznymi weselami… Oczywiście, że nie! Wszystko zależy od Was! Najprostsza opcja to bukiet albo wianuszek dla Panny Młodej, a pójście krok dalej to dekoracje w kościele, urzędzie czy innym miejscu, w którym odbędzie się ślub cywilny lub humanistyczny. Nie zapominajmy też o kompozycjach do sali weselnej i przyozdobieniu stołów, krzeseł oraz innych przestrzeni, na które się umówicie. Opcja pierwsza, druga czy obie naraz? Wybór należy do Was!

No, dobrze, kwiaty, kwiaty, kwiaty wszędzie, ale czy usługi florystyczne ograniczają się tylko do nich? Natura zachwyca różnorodnością i bogactwem, więc możliwości jest sporo – dlatego warto szukać niestandardowych rozwiązań. Usługodawcy zajmują się również wystrojem stołów, zadbają na przykład o piękne wazony, nastrojowe świece czy klimatyczne girlandy. Wiele innych ciekawych rozwiązań znajdziecie w poszczególnych ofertach. Miejsce, w którym zasiądzie Młoda Para, powinno zostać wyróżnione. W końcu każdy musi mieć pewność, że to Wy jesteście najważniejsi tego wieczoru. Specjaliści zaaranżują otoczenie tak, by wszystko pasowało do wybranego stylu i było ze sobą spójne, co stworzy efekt przemyślanej całości.

Mam nadzieję, że udało mi się wyraźnie pokazać myśl przewodnią – kwiaty i inne ozdoby, choć tak niewielkie, znacząco wpływają na efekt końcowy całego przyjęcia i czynią je wyjątkowym. Zarówno florystom, jak i mi zależy na Waszym szczęściu i tym, byście nie żałowali żadnej podjętej w sprawie wesela decyzji. Prawdziwi profesjonaliści na pewno pomogą w dokonaniu właściwych wyborów i przygotują niezapomniane kompozycje. To co… Spokojne głowy i kolejny element z weselnej listy do odznaczenia – zrobione! 😉 Będę Wam kibicował!