Wesele jako strzał w dziesiątkę, czyli o czym warto pamiętać, planując swoje wesele. Część 1 – Wybór terminu.

Witam Was serdecznie drodzy narzeczeni oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem organizacji wesela. Bardzo się cieszę, że udało mi się Was zachęcić do zerknięcia na mój poradnik. Chciałbym przedstawić w dziesięciu krokach, od czego warto zacząć organizację tego wyjątkowego dnia w Waszym życiu, oraz jakich wyborów dokonać, ponieważ wachlarz pomysłów jest bardzo szeroki. Od początku zastanawiałem się jakie zagadnienie powinno rozpocząć cały cykl, tak, aby przedstawiał cały proces po kolei. Zdaję sobie sprawę że, każdy z Was podchodzi do tego indywidualnie, dlatego kolejność może się nieco różnić. Na podstawie rozmów z narzeczonymi zauważyłem, że znaczna część Par Młodych, z którymi mam przyjemność współpracować, zaczyna od wyboru terminu i dziś właśnie omówię ten temat obszernie, aby ułatwić Wam dokonanie wyboru, bądź utwierdzić w przekonaniu, że Wasz termin jest idealny.


Nie będzie na pewno dla Was żadnym zaskoczeniem, gdy napiszę, że najbardziej obleganym terminem jest okres wakacyjny. Miesiące, które najczęściej są wybierane przez młodych to maj-wrzesień. Temperatury są wtedy wyższe, planujemy wtedy dłuższe urlopy oraz bardziej towarzysko spędzamy czas.
W tych miesiącach mamy duży wybór kwiatów, które są niezbędne do stworzenia bukietów, dekoracji w kościele, na sali weselnej bądź w miejscu, gdzie planujecie ślub cywilny. Dodatkowym atutem tego okresu są sesje narzeczeńskie oraz poślubne wykonywane w plenerze.
Z racji tego, że w tym okresie czasem pogoda potrafi nas zaskoczyć dlatego warto upewnić się, czy sala weselna jest wyposażona w klimatyzację. W obecnych czasach jest to raczej standard, jednak zawsze dla pewności lepiej to sprawdzić.


No dobrze, ale czy tylko w tym czasie musicie zorganizować swoje przyjęcie? Oczywiście, że nie!
Pozostałe miesiące bez wątpienia są chłodniejsze, słońce zachodzi szybciej i dni są krótsze, ale czy jest to minus? Tutaj mamy większą ilość dostępnych terminów, często lepsze ceny, wieczór przychodzi szybciej i goście od początku czują klimat wieczornej imprezy. Plenerowa sesja na tle złotej polskiej jesieni, gdzie spadają liście czy w towarzystwie białego puchu również wspaniale wyglądają na zdjęciach. Mogą być bardziej wymagające, ale i być okazją do świetnej zabawy.
Termin to nie tylko miesiąc, ale również konkretny dzień tygodnia. Jakie są według Was najlepsze dni, w których powinno się organizować wesele? Pewnie większość z Was-tak jak ja, wskazałby sobotę ewentualnie piątek. Z doświadczenia wiem, że pary organizują wesela w różne dni tygodnia i staje się to coraz bardziej popularne.

Dodatkowo możecie przejrzeć kalendarz dni świątecznych w roku. Gdy zauważycie, że wypadają one w dogodnym dla Was terminie może okazać się, że będzie to lepszy wybór niż piątek czy sobota. Jest to sposób na zaoszczędzenie pewnej części gotówki a Waszym gościom może będzie łatwiej wziąć urlop.
Muszę Wam też przekazać, że są wśród „nas” usługodawcy, którzy posiadają swoje stałe oferty, i dzień tygodnia nie ma większego znaczenia, ponieważ propozycja dla każdej pary jest taka sama i wszyscy traktowani są w równy sposób – pod tą zasadą ja również się podpisuję.
Mam coś też dla osób, które boją się przesądów! Słyszeliście o nich?  Zabobonów odnośnie do wesel jest co niemiara, natomiast przy okazji terminu ten pojawia się jako pierwszy. Na pewno ktoś wam wspomniał że udane życie małżeńskie oraz szczęście wiąże się z organizacją przyjęcia w miesiącu, w którym występuje litera „R”. Nie jest do końca znana geneza, skąd się to wywiodło, jedynym rozwiązaniem które przychodzi mi do głowy jako symbolika litera to-R jak rodzina. Zdradzę Wam, że prowadząc wesela w różnych miesiącach (również w tych bez „R), jak do tej pory nie zauważyłem różnicy, jeśli chodzi o poziom szczęścia młodych oraz ich rodzin.
Podsumowując, nie ma najlepszej daty organizacji wesela, ale jeśli weźmiecie pod uwagę moje podpowiedzi, to wasz wybór będzie ugruntowany. Zdaję sobie sprawę z tego, że większa część z Was, na konkretną datę zdecyduje się w momencie otrzymania od managerów sal weselnych wolnych terminów, a o tym aspekcie na pewno przeczytacie już niedługo.