Wybór fotografa i filmowca na wesele

Czwarta odsłona mojego bloga, będzie tematem związanym z fotografami oraz filmowcami, waszego przyjęcia weselnego. Na początek chciałbym Was poinformować, że nie znajdziecie tutaj informacji o wymaganiach sprzętowych, jakie powinien spełniać przyszły usługodawca. Tak naprawdę wszystko jest w rękach operatora i najważniejsze jest to, że potrafi wykorzystać wszystkie funkcje swojego urządzenia. 

Pewnie wielu z Was zauważyło, że obecne smartfony wykonują również super zdjęcia i rejestrują bardzo ładne filmy video . Często podczas spotkań z moimi parami pytam, czy została zaproszona  ekipa foto-wideo. Większość z nich odpowiada, że tak ale zdarza się, że wybierają na przykład tylko fotografa.  Czy Warto zrezygnować z usługi foto-wideo, stawiając na gości i ich relacje telefonami? Otóż na pewno nie! Choć na pierwszy rzut oka, przeglądając swoje materiały w pamięci telefonów, możecie być zachwyceni, dopiero w momencie montowania z kilku filmików jednego, czy też retuszowaniu zdjęć w profesjonalnych programach, będziecie widzieć różnice. Nasz telefon nie zawsze wykona piękne ujęcia, przy wykorzystaniu  automatycznych ustawień, dlatego nie możemy ich stawiać na równi z urządzeniami , które zabierają ze sobą  profesjonaliści.

Jest wiele mocnych argumentów przemawiających za wynajęciem ekipy foto-video na Wasze wesele. Pierwszym z nich jest fakt, że materiał, który otrzymacie zostanie spersonalizowany zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Drugim, który zauważycie dopiero po kilku latach będzie powrót do klimatu panującego na sali i przywołanie wspomnień, dzięki profesjonalnemu nagraniu bądź fotografiom. Pamiątką dla Was, a dla osób planujący założyć rodzinę również dla dzieci i wnuków będzie możliwość obejrzenia mody towarzyszącej tym czasom, tradycji i wielu innych momentów, które zdarzyły się tylko raz i już się nie powtórzą.

Pewnie zadajecie sobie pytanie: jak wybrać najlepszych fotografów i filmowców? Warto zacząć od kontaktu z Waszymi znajomymi. Domyślam się, że każda osoba której zapytacie, przekaże wam podstawowe dane typu numer kontaktowy, stronę www, profil Facebook czy też Instagram. Dodatkowo będą mogli pokazać Wam materiał, który akurat oni otrzymali. Przy okazji podpowiedzą Wam czy poleciliby Wam kogoś ponownie, czy też może jakaś kwestia nie do końca im się podobała. O kwestię obsługi foto-video warto również zapytać właścicieli lokalu wynajętego na wesele czy też osoby odpowiedzialnej za prowadzenie Waszego przyjęcia. Oferty  i wyobraźnię fotografów oraz filmowców, będziecie mogli poznać również, przeglądając ich materiały portfolio w sieci. Pamiętajcie, że decydując się na kontakt, nie jesteście zobowiązani do podpisania umowy. 

Podczas spotkań z moimi klientami zawsze stawiam na naturalność. Opowiadam o swoich doświadczeniach, podpowiadam co się sprawdza bardziej, staram się nawiązać koleżeńską relację, aby współpraca była przyjemna i swobodna.  Do podobnego podejścia chciałbym Was namówić przy wyborze ekipy foto-video.  Jeśli czujecie, że możecie z kimś porozmawiać w sposób swobodny, bez wstydu i obaw wówczas łatwiej będzie Wam się współpracowało w dniu Waszego przyjęcia. 

Wiecie, po czym poznać profesjonalistów? Na pierwszy rzut oka, większość z Was powie,  że po sprzęcie, który noszą w dłoniach i na swoich barkach, ale najlepsi są tacy, których po prostu nie widać. Jakiś czas temu, byłem gościem na weselu mojego przyjaciela. Zatrudnił ekipę foto-video, którą wybrała wcześniej jego narzeczona, obserwując profil na Facebook oraz Instagram. Po spotkaniu i dopasowaniu oferty bezpośrednio pod moich przyjaciół podpisali umowę. W dniu wesela, poznałem tych ludzi, natomiast w trakcie jego trwania, zarówno w kościele jak i na sali weselnej, fotografów i kamerzystów praktycznie w ogóle nie było widać. Swoim eleganckim ubiorem doskonale wpisali się w sierpniowy klimat i wtopili w gości, a materiał, który wykonali jest wysokiej jakości. 

Kończąc już moje spostrzeżenia oraz wskazówki chciałbym jeszcze poruszyć ważną kwestię. Każdy profesjonalista jest przygotowany na różnego typu zdarzenia losowe i ma ze sobą dodatkowy sprzęt. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niedogodności pozostaje bez narzędzia do pracy a Wy bez materiału, który jest dla Was tak ważny. Zachęcam Was do spotkania „na żywo” z obsługą foto-video, poznania oferty i obejrzenia ich portfolio. 

Jeśli podczas spotkania materiały przypadną wam do gustu, oferta w według Was  będzie atrakcyjna a z daną osobą rozmawia wam się doskonale, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie podpisania umowy. Natomiast jeśli nie jesteście do końca przekonani, wówczas możecie poprosić o czas na podjęcie decyzji. . Jeśli chodzi o cenę, często idzie ona w parze z jakością, profesjonalizmem i latami praktyki w branży.