Zespół muzyczny, Wodzirej z DJ-em … a może sam DJ?

To pytanie zadaje sobie każda para narzeczonych. Zdania są podzielone, często rodzina namawia na tradycyjną „orkiestrę”, a młodzi muszą zadecydować, co ich zdaniem sprawdzi się na przyjęciu najbardziej.
Każdy z nas, nie jednokrotnie miał okazję uczestniczyć w przyjęciu, które miało swojego prowadzącego. Osoba (bądź osoby) decydujące się na pracę w charakterze oprawy muzycznej, powinny być osobami zarażającymi entuzjazmem, sympatycznymi, zabawnymi, ale też z wyczuciem czasu, sytuacji oraz wysoką kulturą osobistą. Dobór odpowiednich osób, przewodników dobrej zabawy, jest podstawą udanej imprezy i ważnym wyborem, który decyduje o jakości przyjęcia.
Wesele jest olbrzymią mieszanką przeróżnych ludzi na jednej sali – starszych, młodszych, odmiennych kultur, czasem różnego wyznania czy narodowości. To piękny dzień, w którym wszyscy się jednoczą, mając wspólny powód do radości – Wasz ślub. Poderwanie każdego do tańca nie jest łatwą sztuką – to, co podoba się jednym, nie zawsze spodoba się drugim. Osoba prowadząca, nie tylko odtwarza bądź wykonuje utwory muzyczne. Każde wesele jest inne i nie jesteśmy w stanie, stworzyć jednego planu, jego scenariusza, ale na postawie obserwacji gości, można wyczuć, co sprawdzi się bardziej, a co może mniej trafi w ich gusta.
Jedno jest pewne: prowadzący musi być osobą dynamiczną, z wyobraźnią, mającą wiele do zaoferowania i umiejącą wybrnąć z najtrudniejszej sytuacji w sposób taktowny i zabawny.


Jeszcze kilka lat temu statystycznie najczęściej wybierane były zespoły, grające muzykę na żywo. W ciągu ostatnich lat tendencja jest raczej odwrotna i Wodzirej z DJ-em stały się opcją bardziej popularną i ciekawą.


Zespół muzyczny
Plusem zespołu muzycznego jest muzyka prezentowana na żywo, której nie można porównać do tej granej z płyt, czy też plików w formie cyfrowej. Dzięki niej, na sali panuje typowy, weselny klimat. Orkiestra często wybierana jest przez osoby, które chciałyby mieć wesele tradycyjne. Zazwyczaj zespół jest obecny już w domu Państwa Młodych, podczas błogosławieństwa i w drodze do kościoła, wprowadzając gości powoli w odpowiedni nastrój. Kiedy za stołami goście zaczynają śpiewać, kapela może dołączyć do gości, śpiewając i grając razem z nimi. Często ktoś z zespołu, również pełni funkcję prowadzącego, który dba o różne zabawy, głównie podczas oczepin. Zespołowi zapewne łatwiej będzie trafić w gusta starszych osób, bawiących się na weselu. Osoby te cenią sobie tradycję oraz możliwość zabawy przy instrumentach i muzykach na żywo. Orkiestra zadba również o przyśpiewki weselne przy stołach.
DJ
Muzyka grana przez DJ-a to oryginalne wykonania. Nie ma tutaj miejsca na fałszowanie czy inne wykonanie danego utworu, które nie spodoba się Wam i Waszym gościom. Wybór nie jest ograniczony repertuarem, można swobodnie połączyć różne gatunki muzyczne. DJ nie potrzebuje przerw, prowadzi bloki muzyczne praktycznie od posiłku do posiłku, co jest niewątpliwym plusem, ponieważ dynamika imprezy zostaje zachowana, natomiast większość zespołów jest zmuszona przeprowadzać ich więcej.
DJ to osoba, która odtwarza utwory muzyczne, miksując je ze sobą w sposób techniczny, wita gości oraz młodą parę najczęściej za konsolą, zapowiada przerwy na posiłek, zaprasza na poszczególne punkty programu. Doskonale sprawdzi się na imprezach wtedy, kiedy nie chcecie zabaw, oczepin, lub też, aby odbyły się w skromniejszej formie.


Wodzirej, Konferansjer i DJ – Duet? Nie zawsze!
W dalszym ciągu często Narzeczeni nie wiedzą, jaka jest różnica między DJ-em a Wodzirejem – Konferansjerem przy wsparciu DJ-a. Obecnie, można się spotkać z sytuacją, w której te trzy osoby zastąpi duet, albo jedna osoba, która będzie w stanie połączyć: miksowanie muzyki, powitanie gości oraz pary młodej w określonym miejscu, poprowadzi zabawy oraz animacje taneczne, przygotuje ciekawy program konkursów oczepinowych.
Wszystkie plusy wyboru samego DJ-a, przedstawiłem Wam powyżej. Wodzirej czy też Konferansjer to nie byle jaki dodatek do DJ-a, to osoba, która sprawi, że przyjęcie nabierze niepowtarzalnego charakteru. To właśnie te dwie osoby inicjują zabawy, animacje, występują w roli prowadzących, zwyczajnie prawej ręki Państwa Młodych. Wodzirej daje zakochanym wsparcie, pozostając cały czas do ich dyspozycji i współpracuje z obsługą imprezy tak, aby, jak najwięcej czasu wykorzystać na taniec i dobrą zabawę. W międzyczasie operuje światłami, stwarzając niezapomniany klimat panujący na sali.
Na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji?


Wybór zespołu, DJ-a, jak i Wodzireja z DJ-em może sprawić, że Wasze wesele będzie udane i wyjątkowe. Na pewno w każdej grupie, można spotkać się z amatorami, jak i osobami profesjonalnie wykonującymi swoją pracę. Bardzo ważna jest komunikacja między Wami, już od pierwszego spotkania i to, jak przy danej osobie się czujecie. Jeśli od początku nie potraficie nawiązać wspólnej relacji, odradzam współpracę.
Warto zwrócić uwagę na to, z jaką reakcją spotykacie się, po przedstawieniu Waszych próśb odnośnie do tego, co chcielibyście, aby pojawiło się na weselu i czy zostaną przedstawione ciekawe pomysły i wskazówki, jak można poprowadzić uroczystość, aby goście byli zadowoleni. Doświadczony prowadzący, nie raz miał okazję znaleźć się w nieprzewidzianej sytuacji, potrafi obrócić wiele zdarzeń w żart i na korzyść Państwa Młodych, aby nic nie zepsuło tego wyjątkowego dnia. Pamiętajcie, że to Wasz dzień i macie pełne prawo do tego, żeby wymagać, zadawać pytania, ponieważ jesteście organizatorami! To Wy przedstawiacie swoje pomysły, wysłuchujecie wskazówek, a potem podejmujecie ostateczną decyzję, co pojawi się na Waszym weselu, a z czego wolicie zrezygnować. Dokonując wyboru obsługi muzycznej, nie kierujcie się głównie rekomendacją znajomych. Nie zawsze jest tak, że to, co podobało się innym, spodoba się również i Wam.